Witamy w Karkonoszach!

Witamy w Karkonoszach!

Niezwykłej krainie Ducha Gór, fascynujących legend i spektakularnej przyrody. Pozwól zabrać się do świata, którego można doświadczyć tylko u góry, do powietrza, którym tylko tu można tak oddychać, otwórz się na przestrzeń, w której można poczuć się prawdziwie wolnym. Tak, to właśnie Karkonosze, miejsce,  w którym nikt nikogo nie udaje…

Słońce czy chmury, deszcz czy śnieg, zima czy lato – odkryj tę krainę razem z nami i poznaj wspaniałe miejsca.

Karkonosze w pigułce

Karkonosze (do 1946 Góry Olbrzymie, cz. Krkonoše, niem. Riesengebirge, ang. Giant Mountains) to najwyższe pasmo górskie Sudetów, położone w województwie dolnośląskim. Karkonosze stanowią centralną część Sudetów Zachodnich i rozciągają się na przestrzeni ok. 40 km.

Od strony zachodniej zamyka je Przełęcz Szklarska z Górami Izerskimi, a od wschodniej Przełęcz Lubawska z Górami Kruczymi. Z kolei od północy graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od północnego wschodu przez Przełęcz Kowarską z Rudawami Janowickimi, a od południa domyka je Podgórze Karkonoskie.

Powierzchniowo Karkonosze zajmują 650 km2, z czego ponad 70% należy do Czech (po polskiej stronie 185 km2).

Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem  Karkonoszy jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). To jednocześnie najwyższy szczyt Czech, Sudetów, województwa dolnośląskiego, a nawet Śląska.

Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO, a na ich terenie dla ochrony przyrody utworzony jest Karkonoski Park Narodowy oraz Krkonošský národní park.

Szlaki turystyczne dla każdego

Spektakularne panoramy, szczyty wyższe i niższe, kotły polodowcowe, szerokie równiny, łagodne wzniesienia pokryte kosodrzewiną, szemrzące potoki, wielowiekowe lasy. W Karkonoszach każdy znajdzie trasę na miarę swoich oczekiwań i możliwości.

Na stronie promujemykarkonosze.pl znajdziesz szczegółowe opisy tras wraz ze zdjęciami i praktycznymi informacjami, które pomogą zaplanować wycieczkę.

 

Wodospady, stawy i skały

Karkonosze to nie tylko dziesiątki kilometrów przepięknych szlaków turystycznych (na terenie samego Karkonoskiego parku Narodowego niemal 120 km), ale również majestatyczne wodospady, jeziora polodowcowe czy fantazyjne formacje skalne.

Do najbardziej znanych wodospadów należą Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Wodospad Podgórnej, a po stronie czeskiej Mumlawski Wodospad (Mumlavský vodopád), Łabski Wodospad (Labský vodopád), Wodospad Panczawy (Pančavský vodopád).

Po polskiej stronie znajdują się przepiękne jeziora polodowcowe Wielki Staw i Mały Staw oraz pełne uroku Śnieżne Stawki.

Skały i skałki, których można naliczyć ponad 150 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i fantazyjnych elementów Karkonoszy. Dla niektórych turystów są nawet celem samym w sobie.

Do najbardziej rozpoznawalnych i popularnych należą Pielgrzymy, Słonecznik, Trzy Świnki, Twarożnik, Końskie Łby czy Śląskie Kamienie.

Autorem zdjęć jest Agnieszka Gierus

Gospodarz

logo_white_korekta

Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze

Adres siedziby
ul. Cieplicka 126A
58-570 Jelenia Góra

 

Dane kontaktowe

Copyright © 2022 by Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze.
Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja TwojaReklama